Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találod. A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk.
ELFOGADOM

Ki gyújthatja meg az olimpiai lángot Torinóban?

2006.02.10. 2006.02.11. Bata Attila | frissítve: 2006.02.11.

Az olimpiai játékok egyik legizgalmasabb kérdése, és legjobban őrzött titka, hogy kit ér az a megtiszteltetés, hogy meggyújthatja az olimpiai lángot. A ma esti megnyitó előtt is folynak a találgatások. Eddig az olasz sífenomén Alberto Tomba tűnt az abszolút favoritnak, de a La Repubblica olasz napilap szerint nyolcan fogják egyszerre meggyújtani a lángot.

Az említett Tombával együtt az olimpiai bajnok alpesi síelőnő Deborah Compagnoni, két sífutó Stefania Belmondo és Manuela Di Centa, valamint a Lillehammerben aranyat nyert olasz sífutó váltó négy tagja Marco Albarello, Maurilio De Zolt, Silvio Fauner és Giorgio Vanzetta. A ma este 20 órakor kezdődő tévéközvetítésen megnézhetjük ki lobbantja fel az 57 méter magas (kb. 26 emeletnyi) toronyban a lángot.

Frissítve (2006.02.11): az előbb felsorolt nyolc sportoló közül Alberto Tomba hozta a fáklyát a stadionba, majd végül Stefania Belmondo gyújtotta meg a lángot.

A korábbi olimpiák kiválasztottjait az alábbi táblázat tartalmazza:

Olimpia

Akik meggyújthatták a lángot:

1976 téli
Innsbruck

Christl Haas olimpiai bajnok lesikló és Josef Feistmantl olimpiai bajnok szánkózó. Mindketten 1964-ben nyertek.

1976 nyári
Montreal

A kétnyelvű Kanadát szimbolizálva egy francia és egy angol anyanyelvű fiatal, Stéphane Préfontaine és Sandra Henderson.

1980 téli
Lake Placid

Charles Kerr, arizonai orvos, akit a fáklyavivők szavazása alapján jelöltek erre a feladatra

1980 nyári
Moszkva

Szergej Bjelov kosárlabdázó, négy olimpián nyert érmet, köztük aranyat a máig emlékezetes müncheni döntőben az amerikaiak ellen

Szöul

Sohn Kee Chung, az 1936-os olimpia bajnoka hozta a lángot a stadionba, akihez csatlakozott három fiatal helyi atléta

1992 téli
Alberville

Michel Platini labdarúgó, és François-Cyrille Grange, aki nyolc éves volt az ünnepség idején

1992 nyári
Barcelona

Talán a leglátványosabb: Antonio Rebollo, a Paraolimpiai játékokon résztvevő íjász. Kilőtt nyilával gyújtotta meg a lángot.

1994 téli
Lillehammer

Haakon norvég herceg, édesapja és nagyapja is versenyzett korábbi olimpiákon

1996 nyári
Atlanta

Muhammad Ali, a profi bokszoló, aki 1960-ban amatőrként Cassius Clay néven nyert aranyat

1998 téli
Nagano

Midori Ito, műkorcsolyázó, 1992 ezüstérmese

2000 nyári
Sydney

Cathy Freeman, atléta, a helyi őslakosok közvetlen leszármazottja. 400 méteres síkfutásban aranyérmet nyert

2002 téli
Salt Lake City

A teljes amerikai jégkorongcsapat, amely 1980-ban megverte a legyőzhetetlennek hitt orosz együttest

2004 nyári
Athén

Nikolaos Kaklamanakis, olimpiai bajnok szörfben. (érdekes, hogy itt a lángot hivatalosan ki is oltotta egy tízéves fiú, Fotini Papeleonidopoulou)